Post

Jak szkolny Klub Książki pomógł mi ukształtować moje umiejętności przywódcze

Nigdy nie zapomnę czytania klasycznych Wichrowych Wzgórz w klubie książki. Po pierwszym czytaniu nie widziałam w niej nic dziwnego, wydawała mi się po prostu kolejną powieścią z archaicznym językiem. Jednak, kiedy dyskutowano o niej w klubie książki, ujrzałam ją w zupełnie nowym świetle. Po wysłuchaniu interpretacji powieści przez jedną z członkiń i tego, jak bardzo podobały jej się wspaniałe metafory przewijające się przez całą książkę, nabrała ona dla mnie zupełnie nowego znaczenia.

W rzeczywistości, kiedy czytałam ją po raz drugi, równie dobrze mogła to być zupełnie nowa książka. Na tym polega piękno klubu książki, na różnych perspektywach. Wtedy myślę sobie - w tych momentach w pracy, kiedy mamy trudności ze zrozumieniem perspektywy drugiej osoby, dlaczego nie przyjmujemy tych różnic w większym stopniu? Musimy doceniać różne interpretacje rzeczy. Im wcześniej uda nam się to zrobić, tym większy wpływ możemy mieć jako liderzy w dzisiejszym miejscu pracy.

Po pierwsze, ważne jest, abyśmy zdali sobie sprawę z wartości, jaką mogą wnieść różne perspektywy i zaakceptowali fakt, że nie jest to coś, z czym czujemy się komfortowo. Tak, wymaga to całego procesu uczenia się, ale ostatecznie prowadzi do podejmowania lepszych decyzji. Wierzcie lub nie, ale klub książki był dla mnie takim właśnie procesem uczenia się. Co więcej, jest to nie tylko tanie i łatwe, ale też dostępne dla każdego.

Oto, czego klub książki nauczył mnie o byciu wspaniałym liderem.

1. Tworzenie związków na całe życie

Jedną z rzeczy związanych z klubem książki, która szczególnie mi się podobała i z której teraz zdaję sobie sprawę, przyniosła mi korzyści jako liderowi, jest to, że dała mi możliwość spotkania się z ludźmi spoza mojego zwykłego kręgu społecznego. To coś, co w młodym wieku, kiedy jest się "cool", nie jest często spotykane.

Klub książki dał mi możliwość uświadomienia sobie, że to głupie zachowywać się w ten sposób, w rzeczywistości powstrzymywałem się od zawierania przyjaźni na całe życie. Wspólne zainteresowanie (książkami) było doskonałą wymówką do nawiązania nowych znajomości poza moją zwykłą grupą przyjaciół, znajomych, z którymi łączyły mnie autentyczne zainteresowania, a nie tylko podobny plan zajęć.

Ludzie o różnym pochodzeniu, pomysłach i opiniach wzbogacają nas w sposób, jakiego nigdy byśmy sobie nie wyobrazili. Kiedy zdajesz sobie z tego sprawę już w młodym wieku, zachęcasz siebie do nawiązywania tego rodzaju przyjaźni, do wychodzenia poza swoją strefę komfortu.

2. Zostać profesjonalistą w dziedzinie wystąpień publicznych

Uzyskanie okazji do wyrażenia mojej opinii na głos do reszty członków klubu również dał mi szansę ćwiczyć wystąpienia publiczne. Wierzcie lub nie, ale jako lider, regularnie przemawiający na imprezach i konferencjach, nadal się denerwuję. Nie chodzi tylko o przemówienie, które wygłaszasz, ale o to, jak poprzesz swoją opinię tym, co chcesz przekazać. Nie ma sensu być pewnym siebie w wystąpieniach publicznych, jeśli Twoje kluczowe przesłanie nie dotrze do odbiorców.

W naszym klubie książki pamiętam, że jeśli ludzie nie poparli swoich opinii tym, dlaczego uważali, że dana książka jest nudna lub doskonała, nikt tak naprawdę nie zmieniłby zdania. Na przykład, gdyby mój przyjaciel z klubu książki nie wyjaśnił, dlaczego metafory w Wichrowych Wzgórzach sprawiają, że jest to doskonała książka, nigdy nie przeczytałbym jej po raz drugi.

Dokładnie tak samo jest z przywództwem.

3. Wolność bycia szczerym

Uczestnictwo w klubie książki również naprawdę wpoiło mi, jak ważne jest posiadanie wolności, bycie szczerym i docenianie szczerości innych. Jako lider zauważyłem, jak ważna jest to cecha u ludzi sukcesu. Reakcja wielkiego lidera na szczerość jest zawsze pozytywna. Nawet jeśli szczerość, którą słyszą, nie zawsze jest tym, na co liczyli, zdają sobie sprawę, że jeśli są szczerzy, ludzie będą ich naśladować i szanować.

Dlatego w Perkbox jedną z naszych podstawowych wartości jest "zero strachu", co oznacza, że jeśli masz pytanie, pomysł lub nie zgadzasz się z kimś, nie powinieneś bać się odezwać i powiedzieć o tym. Nie ma znaczenia, czy chodzi o lidera zespołu, menedżera czy dyrektora generalnego.

Dzięki różnym perspektywom powstają najlepsze pomysły, a ja mocno wierzę, że szczerość jest najlepszym sposobem na to, aby te perspektywy zostały usłyszane!

Choć prawdą jest, że zostanie wielkim liderem zależy w dużej mierze od takich czynników jak doświadczenie, dojrzałość i popełnianie wielu błędów po drodze, to dla mnie jasne jest również, że istnieją wspaniałe atrybuty przywództwa, których możemy aktywnie uczyć od najmłodszych lat. Można to osiągnąć w zabawny i interaktywny sposób poprzez takie działania, jak kluby książki, aby zapewnić, że jutrzejsze pokolenie liderów to najbardziej krytyczni myśliciele...

O autorze: Przed współzałożeniem Perkbox, najszybciej rozwijającej się platformy zaangażowania pracowników w Wielkiej Brytanii, Chieu Cao stał się siłą marketingu technologicznego, z którą należy się liczyć, prowadząc inicjatywy dla takich marek jak Microsoft, Amazon i Yahoo. Konsultant, który zmienił się w CMO, repertuar Chieu obejmuje zarówno B2C jak i B2B, od SEO do strategii społecznej.

Podziel się tym wpisem:

Udostępnij na LinkedInUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na FacebookuUdostępnij na WhatsAppUdostępnij na Email