Post

10 najlepszych krajów, które nie godzą się na pracę od 9 do 5

Firmy w tych krajach oferują alternatywne opcje pracy, które mają na celu ograniczenie interakcji z pracownikami po godzinach, skrócenie tygodnia pracy i zachęcanie do brania urlopu, a pracownicy generalnie zgłaszają wyższy poziom ogólnego szczęścia i zaangażowania.

Ponieważ pracownicy w Wielkiej Brytanii uważają, że ponad 36% czasu spędzanego w pracy jest bezproduktywne, Instant Offices sprawdza, co robią kraje na całym świecie, aby zachęcić pracowników do zaangażowania i ogólnego szczęścia.

TUC ogłosiło niedawno, że wraz z postępem technologicznym, możliwość wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy w Wielkiej Brytanii jest prawdopodobna do 2100 roku. Jednak kraje takie jak Niemcy, Norwegia, Szwecja i Francja już teraz udowadniają, że nie trzeba pracować osiem godzin dziennie, aby być bardziej produktywnym.

Dane pokazują, że Niemcy pracują najkrócej - średnia tygodniowa wynosi 26,37 godzin. Holandia i Norwegia pracują w drugim i trzecim najkrótszym wymiarze godzin, pracując odpowiednio tylko o 1% mniej niż Niemcy. Co więcej, Niemcy mogą wnioskować o zmniejszenie liczby godzin pracy, jeśli pracują w firmie zatrudniającej mniej niż 15 pracowników.

Badania wskazują, że pracodawcom łatwiej jest przyciągnąć największe talenty dzięki elastycznym opcjom pracy i lepszej równowadze między życiem zawodowym a prywatnym. Pracownicy w Wielkiej Brytanii uznali elastyczny czas pracy za najbardziej pożądaną korzyść, a 35% z nich wymieniło ją jako najważniejszą.

W Szwecji, wprowadzenie sześciogodzinnego dnia pracy miało na celu zmotywowanie pracowników do bardziej efektywnej pracy, przy jednoczesnym zapewnieniu im większej ilości czasu na odpoczynek w domu. Szwecja i Niemcy nie są jedynymi krajami, które uważają, że 8-godzinny dzień pracy nie jest tak efektywny, jak niektórzy sądzą.

Jak już wiemy, Niemcy mają najwyższy wymiar urlopu wypoczynkowego - aż 30 dni rocznie. W Norwegii jest to 21 dni rocznie, a w Danii średni płatny urlop wynosi pięć tygodni. Dla Duńczyków rodzina jest bardzo ważna, więc znalezienie równowagi między pracą a domem jest łatwe - mają oni prawo do pięciu tygodni urlopu rocznie, z czego trzy tygodnie mogą być wykorzystane kolejno w okresie wakacji szkolnych, aby zachęcić do spędzania czasu z dziećmi.

Wielka Brytania jest zaangażowana w przekształcanie nowoczesnego miejsca pracy, a poprzez szereg korzyści i opcji dla pracowników, brytyjski rynek pracy wprowadził jedne z najbardziej zróżnicowanych wzorców pracy w Europie. Po 26 tygodniach nieprzerwanego zatrudnienia w danej firmie, pracownicy w Wielkiej Brytanii mogą ubiegać się o elastyczne opcje pracy, obejmujące wszystko, od dzielenia etatu i pracy zmianowej po pracę w niepełnym wymiarze godzin, a nawet pracę w domu. W Niemczech elastyczny czas pracy jest popularnym rozwiązaniem w większych organizacjach i jest uzgadniany między firmą a pracownikiem według ich uznania.

Czas spędzony przez francuskiego pracownika w pracy może być przerwany hojną przerwą na lunch, która może trwać 2 godziny, a niektóre mniejsze firmy mają tendencję do zamykania się na czas lunchu, aby pracownicy mogli spędzić czas z rodziną. Niemcy postępują podobnie, często jedzą pełne obiady z kolegami, popijając je piwem, co nie jest źle widziane.

Ministerstwa pracy w Niemczech zakazały menedżerom dzwonienia lub wysyłania e-maili do pracowników po godzinach pracy, z wyjątkiem nagłych wypadków, egzekwując ideę, że pracownicy zostawiają pracę w pracy, kiedy idą do domu. Francja poszła w podobnym kierunku, gdy kraj ten uchwalił prawo, które wymaga od firm zatrudniających 50 lub więcej pracowników, aby ustalić godziny, w których pracownicy nie będą wysyłać ani odpowiadać na e-maile.

We Francji nadgodziny nie są generalnie częścią kultury pracy - zabieranie pracy do domu, aby wykonać ją wieczorem lub w weekend nie jest powszechną praktyką dla zwykłych pracowników, jednak pracownicy wyższego szczebla są bardziej skłonni do pracy w nadgodzinach. Przepisy takie jak te zapewniają, że pracownicy są sprawiedliwie wynagradzani za pracę i zapobiegają wypaleniu zawodowemu poprzez ochronę czasu prywatnego.

Poprzez rygorystyczne programy płatnych urlopów, takie jak obowiązkowe urlopy, płatne urlopy macierzyńskie i ojcowskie, kraje takie jak Norwegia, Szwecja, Francja i Niemcy zajmują silną pozycję, jeśli chodzi o zapobieganie wypaleniu zawodowemu. Wraz ze wzrostem liczby miejsc pracy przyjaznych rodzinie, zmniejszeniem liczby godzin spędzanych w biurze i promowaniem różnych sposobów pracy, powstaje nowa kultura, która rzuca wyzwanie tradycyjnemu trybowi pracy od 9 do 5.

O autorze: John Williams, jest szefem działu marketingu i badań w Instant Offices. Przynosi bogate doświadczenie na rynku nieruchomości komercyjnych. John dołączył do The Instant Group w 2015 roku, aby kierować zespołem marketingowym Instant Offices i wspierać szybki rozwój firmy zarówno w Internecie, jak i poza nim.

Podziel się tym wpisem:

Share on LinkedInUdostępnij na TwitterzeShare on FacebookUdostępnij na WhatsAppUdostępnij na Email