Post

Zatrudnienie tych 5 programistów może Cię dużo kosztować

Zły zatrudnić może być jednym z najbardziej kosztownych decyzji można zrobić, zwłaszcza dla programistów w IT. Indywidualny błąd programistyczny może być kosztowny, ale zachowania twórcy oprogramowania mogą być jeszcze bardziej kosztowne. Wystarczy wziąć przykład osoby odpowiedzialnej za zły projekt wpływający na anteny iPhone'a 4 (Antennagate), lub przykład inżyniera, który był odpowiedzialny za eksplodującego Samsunga Galaxy Note 7. Te przykłady są bardziej wynikiem kilku złych decyzji niż pojedynczej złej linii kodu; niemniej jednak, to jest to, co drogie zatrudnienie może zrobić dla firmy w branży IT.

Jeśli to przełamiesz, zaczniesz dostrzegać wzorce w sposobie, w jaki pracują ludzie i będziesz w stanie dostrzec charakterystyczne oznaki niekompetencji, braku powagi i nastawienia na własną korzyść. Dla kogoś, kto pracuje w branży wystarczająco długo, te znaki zaczynają ujawniać się szybko w potencjalnych kandydatów. Osoby te mogą wydawać się doskonałe na papierze, ale nie mogą całkiem wyciąć go w świecie rzeczywistym. Wychodzą z buggy oprogramowania, przegapić oczywiste błędy, drenowane budżety i ogromne możliwości utracone. Wszystko to dodaje się do milionów dolarów w kontroli szkód w długim okresie czasu.

Oto tylko kilka z tych twórców oprogramowania i co może cię kosztować.

1. Resume Padder

Wiele firm IT myśli o rozszerzeniu do nowych technologii w miarę postępu czasu. Nie chcą stać się dinozaury jak przemysł przyspiesza do przodu i to jest sprawiedliwe. Jednak firmy popełniają klasyczny błąd polegający na poddawaniu się chęciom dewelopera do próbowania nowych rzeczy, zamiast najpierw rozważyć ich opłacalność.

Tutaj, firmy popełniają błąd zatrudniania kogoś wykwalifikowanego do wykonywania pracy, ale są bardziej zainteresowani dodawaniem nowych umiejętności do swojego CV, aby mogli zarobić więcej na następnym projekcie. Z tego, co firma wie, nowy pracownik może zostawić je w środku projektu bez żadnego pomysłu, jak postępować. Takie osoby podbijające CV są jednymi z najdroższych pracowników w IT. Ci ludzie po prostu chcą korzystać z nowych technologii, języków programowania lub nowego oprogramowania, ponieważ chcą zwiększyć swoje CV. Oni tylko uważają swój projekt i budżet jako krok do przodu, a nie spełniający projekt. Nie ma nic złego w uczeniu się nowych technologii w ramach projektu. Kiedy programiści wybierają nowe technologie z powodów innych niż to, co jest najlepsze dla firmy, wtedy staje się to problemem.

Dla firmy, koszt ten dodaje się w czasie, ponieważ mogą one nie uzyskać wyniki chcieli kończąc się w złej inwestycji.

2. Rewriter

Niektórzy programiści mają ogromne ego. To przychodzi z terytorium. Jeśli wystarczająco biegły, programista zaczyna myśleć o sobie jako utalentowanych twórców podobnych do Genii. Ten wzorzec myślowy prowadzi ich do chęci rozpoczynania każdego projektu od zera. Zamiast łatać problem lub po prostu aktualizować jakiś element technologii lub oprogramowania, będą próbowali zaprojektować wszystko od nowa.

Te rewriters nie będzie myśleć o kosztach lub korzyści z tego, będą po prostu iść z ich jelit, ponieważ jest to oczywiście najlepszy wynik w ich opinii. Mogą być niesamowite w swojej pracy, bardzo dobrze zorientowany w literaturze przedmiotu i dosłowne woły robocze, jednak to nie zmienia faktu, że niepotrzebne przebudowy może kosztować firmę miliony dolarów w dłuższej perspektywie.

Przy przeprojektowywaniu oprogramowania jest milion rzeczy do rozważenia. Czy publiczność je zaakceptuje, czy będzie dobrze służyło celowi końcowemu i czy będą z nim poważne problemy, gdy będzie testowane w prawdziwym życiu? Kiedy masz egoistę za kierownicą, wszystko to jest podporządkowane ego.

3. The Chair Warmer

Istnieją ludzie, którzy po prostu mają tendencję do wykonywania poleceń i nie podejmują inicjatywy samodzielnie w ogóle. Istnieją tylko mówić co robić i rzadko mieć oryginalną myśl. Mogą wykonywać zadania wystarczająco dobrze, ale po drodze muszą być karmione łyżeczką. Jeśli nie otrzymają szczegółowych instrukcji, co dokładnie mają robić przez cały czas, nie zauważą najbardziej podstawowych błędów lub niedopatrzeń. Rzadko kiedy programista otrzymuje dokumentację, która jest w 100% kompletna. Zawsze czegoś brakuje. Dobrzy programiści rozumieją to i potrafią się do tego dostosować.

W dziedzinie drogich zatrudnień, ci ludzie mogą nie spowodować utraty wartości, ale są one ograniczone w tym, co mogą dodać.

4. Negatywna użyteczność

Prawdopodobnie jednym z najgorszych zatrudnień w dziedzinie IT może być po prostu negatywna użyteczność. Koncepcja użyteczności w ekonomii to różne poziomy wartości, które można uzyskać z różnych produktów lub usług, gdy kosztują tyle samo. Mogę wydać dolara na ciemną czekoladę lub dolara na jarmuż. Ciemna czekolada daje mi bardzo wysoką użyteczność smakową. Z jarmużu otrzymuję negatywną użyteczność smaku.

Negatywna użyteczność to ktoś, komu możesz płacić tyle samo, co innym pracownikom, ale na dłuższą metę będzie Cię kosztował więcej pod względem wartości. Może on w pojedynkę obniżyć wartość całego zespołu, jeśli zostanie pozostawiony samemu sobie. Pomyśl o podgrzewaczu krzeseł, który zajmuje znaczne kawałki czasu od produktywnych programistów.

Załóżmy hipotetycznie, że wysoko wydajny programista ma średnio 210 linii czystego kodu dziennie. Spędza on siedem godzin nad własną pracą i jedną godzinę pomagając programiście o ujemnej użyteczności. Programista o ujemnej użyteczności miałby średnio 25 linii dziennie i potrzebował godziny dziennie od osoby o wysokiej wydajności, aby to osiągnąć. Każdy z nich bierze po 8 godzin z budżetu każdego dnia. Razem produkują 235 linii kodu za 16 godzin kosztów. Gdybyś miał tylko wysoko wydajnego programistę i wykonywał tylko swoją własną pracę przez cały dzień, to średnio wyprodukowałby 240 linii kodu, poświęcając na to tylko 8 godzin z budżetu.

Dobrzy programiści muszą pomagać swoim współpracownikom i pomagać im stawać się lepszymi. Niektórzy deweloperzy nie są tak zainteresowani w coraz lepiej, jeśli ktoś może zrobić pracę dla nich.

5. Programista Alfa

Jest takie wyrażenie, które mówi: "Zbyt wielu kucharzy psuje rosół". Jest ono prawdziwe zarówno w kuchni, jak i w laboratorium programistycznym. W branży IT, zespół musi być prowadzony przez jedną wizję. Odrobina konfliktu daje twórcze rezultaty, ale zbyt wiele może doprowadzić do katastrofy. Pod tym względem programiści alfa mogą być najdroższymi pracownikami.

Programiści alfa spędzają mnóstwo czasu na "tworzeniu architektury" i "rozwijaniu frameworków", ale robią bardzo niewiele, aby wprowadzić kod do produkcji. Pomyśl o Rewriterze i umieść ich na sterydach. Potrafią zamienić roczny projekt w trzyletnią mękę. Rzadko pracują w pojedynkę. Programiści alfa mogą mieć zespół "rozwijający architekturę korporacyjną". Nierzadko będą chować się za swoją ekspercką wiedzą. To może frustrować pracowników do punktu odejścia i powodować opóźnienia w czasie wydania produktu. Koszt programisty alfa to nie tylko jego pensja i pensje ludzi z jego zespołu, to także koszt alternatywny finansowania jego pracy kosztem innych projektów, które mogą ujrzeć światło dzienne.

Takich ludzi trudno jest zauważyć. Jeśli znajdziesz w swojej organizacji kogoś, kto pasuje do jednego z tych profili, podejmij kroki, aby zarządzać nim bardziej efektywnie i postawić pewne granice.

O autorze: David Moise przed założeniem Decide Consulting robił karierę jako programista oprogramowania. Decide jest jedną z niewielu firm rekrutacyjnych IT, która jest prowadzona przez osoby związane z technologią. Uważnie śledzi, jak trendy technologiczne pojawiają się w biznesie i często wypowiada się na temat przyszłości pracy.

Podziel się tym wpisem:

Udostępnij na LinkedInUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na FacebookuUdostępnij na WhatsAppUdostępnij na Email