Post

Wykorzystanie społecznościowego intranetu do podniesienia kultury organizacyjnej firmy

Organizacje o wysokiej kulturze organizacyjnej to takie, w których pracownicy czują prawdziwą przynależność, a wykorzystanie społecznościowej platformy intranetowej może pomóc w osiągnięciu tego celu.

Jako dumni zwycięzcy globalnej nagrody Jostle Award for Intranet Strategy, w Pure korzystamy z intranetu społecznościowego, aby stworzyć spójne i tętniące życiem miejsce pracy w naszych czterech biurach. Stanowi on podstawę naszej strategii zaangażowania pracowników, wspiera nasze wartości i pomaga nam nakreślić naszą kulturę. Intranet społecznościowy jest również czymś, co często rekomendujemy klientom, gdy doradzamy w zakresie strategii zaangażowania pracowników, które wspierają rekrutację i utrzymanie talentów. Oto tylko kilka powodów, dla których intranet może pomóc w tworzeniu fantastycznej kultury organizacyjnej, w której ludzie są zmotywowani do wspólnej pracy nad osiąganiem celów biznesowych.

Wspólna wizja i cele

Intranet może pomóc wspierać otwartą i przejrzystą komunikację kierownictwa, która angażuje Twój zespół we wspólną wizję. Jest to świetna platforma do umieszczania wiadomości firmowych i regularnych aktualizacji od zespołu kierowniczego, uzupełniająca i wzmacniająca komunikację bezpośrednią. Pomaga to zapewnić, że pracownicy rozumieją, co organizacja stara się osiągnąć, że są zainspirowani jej misją i wartościami oraz wiedzą, w jaki sposób ich rola przyczynia się do osiągnięcia ogólnego sukcesu.

Aktualizacje na czas

Posiadanie pracowników rozproszonych w wielu lokalizacjach może prowadzić do tego, że niektórzy pracownicy będą informowani o ważnych nowościach w firmie lub aktualizacjach wcześniej niż inni. Często jest to naturalna konsekwencja tego, gdzie znajduje się zespół kierowniczy, ale może to powodować brak zaangażowania wśród niektórych pracowników, ponieważ stwarza błędne przekonanie, że są oni w jakiś sposób mniej ważni. Dzielenie się wiadomościami za pośrednictwem intranetu oznacza, że wszyscy mają dostęp do tych samych informacji w tym samym czasie. Może to być również doskonały sposób dla pracowników, którzy pracują w niepełnym wymiarze godzin lub przebywają na urlopie macierzyńskim lub ojcowskim, aby być na bieżąco z nowościami i sukcesami firmy w dogodnym dla nich czasie.

Zaangażowanie innych

Intranet to nie tylko lepsza komunikacja z kierownictwem, ale także świetna platforma do zwiększania zaangażowania wśród rówieśników. Może on pomóc w stworzeniu poczucia wspólnoty w całym miejscu pracy, zwłaszcza jeśli Twoi pracownicy są rozproszeni w wielu miejscach lub pracują w elastycznych formach. Zachęć współpracowników do korzystania z intranetu, aby dzielić się zabawnymi zdjęciami z różnych biur, najlepszymi wskazówkami, których się nauczyli lub ekscytującymi wiadomościami związanymi z Twoją branżą. Treści nie muszą być związane z pracą, intranet może również skupiać współpracowników wokół działań społecznych, takich jak sport, hobby czy zainteresowania.

Dwukierunkowa komunikacja

Intranet stanowi kolejną platformę dla pracodawców do zbierania informacji zwrotnych i napędzania dyskusji na temat pomysłów, które mogą wpłynąć na innowacje w całej firmie. Może być wykorzystywany do przeprowadzania szybkich ankiet w celu uzyskania natychmiastowej informacji zwrotnej na temat konkretnych zagadnień lub jako forum, na którym można umieścić "skrzynkę z sugestiami". Po zebraniu informacji i opinii, intranet może być wykorzystany do informowania pracowników o wynikach i postępach w realizacji projektu.

Centralne centrum

W Pure nasz intranet stał się centralnym punktem, w którym gromadzone są wszystkie informacje dotyczące całej firmy. Dzięki niemu pracownicy mogą w łatwy sposób znaleźć potrzebne im informacje, począwszy od polityki firmy, poprzez materiały edukacyjne i rozwojowe, aż po wskazówki i narzędzia, dzięki którym mogą czuć się wspierani. Posiadanie centralnego ośrodka informacji firmowych i szablonów może również pomóc w elastycznej i zwinnej pracy. Pracownicy mogą uzyskać dostęp do wszystkich potrzebnych informacji z jednego miejsca, niezależnie od tego, gdzie pracują.

Wsparcie wprowadzające

Wykorzystanie intranetu jako centralnego ośrodka pozwala również na stworzenie podręcznika online, który wspiera wprowadzanie nowych pracowników. Stanowi on dla nich platformę, dzięki której mogą dowiedzieć się więcej o firmie, ludziach w niej pracujących i sposobie działania. Oprócz tego, że pomaga im poczuć się przygotowanymi do odnoszenia sukcesów na danym stanowisku od samego początku, jest to również świetna okazja, aby połączyć nowych pracowników z ich kolegami. Umieszczenie w intranecie sekcji "ludzie", zawierającej profile wszystkich pracowników, umożliwia rekruterom porównanie twarzy z nazwiskami i lepsze zrozumienie, kim są poszczególne osoby i jakie pełnią role. Mogą oni również przesłać swój profil, aby przedstawić się wszystkim.

Świętowanie i docenianie sukcesów

Firmowy intranet zapewnia również szybki i łatwy sposób na wyróżnienie i świętowanie osiągnięć pracowników i zespołów, pomagając ludziom czuć się docenianymi za pracę, którą wykonują i istotną część sukcesu firmy. Posty gratulacyjne mogą pochodzić od liderów i menedżerów wyższego szczebla, które każdy w firmie może zobaczyć i zaangażować się w nie. Mogą być również wykorzystywane do wzajemnego uznania, gdzie pracownicy mogą podziękować kolegom za ich pomoc lub pogratulować im dobrze wykonanej pracy.

W Pure, nasz intranet Jostle stał się integralną częścią naszej kultury organizacyjnej. Używamy go we wszystkich obszarach, które opisaliśmy powyżej, a także stał się naturalną platformą do interakcji społecznych - do składania życzeń urodzinowych, świętowania rocznic pracy i osobistych wydarzeń, takich jak narodziny, śluby i zaręczyny.

Nie tylko dzielimy się aktualnościami biznesowymi, ale także zewnętrznymi osiągnięciami, takimi jak relacje prasowe, historie sukcesu, doskonałe przykłady opinii klientów i recenzje konsultantów. Otworzyło to dwukierunkową komunikację, podsyciło dyskusję i pomogło nam poprawić nasze wewnętrzne zaangażowanie. Z kolei ta więź z naszymi pracownikami przyczyniła się do ciągłego wzrostu i sukcesu naszej firmy.

Podziel się tym wpisem:

Udostępnij na LinkedInUdostępnij na TwitterzePodziel się na FacebookuUdostępnij na WhatsAppUdostępnij na Email