Post

Jak zaangażować pracowników w szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy?

Urazy i choroby w miejscu pracy kosztują brytyjskie firmy około 14,9 miliarda funtów rocznie z tytułu nieobecności i absencji pracowników. Oprócz kosztów, dla menedżerów firm bardzo ważne jest utrzymanie szczęśliwej i zdrowej kadry pracowniczej, aby zapewnić sobie możliwość przyciągnięcia i zatrzymania najlepszych talentów.

W każdym miejscu pracy powinny być wprowadzone przepisy zapewniające ochronę pracowników, jednak część odpowiedzialności musi spoczywać na nich samych, aby nauczyli się najbezpieczniejszych praktyk.

Doskonały początek

Nie ma gotowych planów BHP, które sprawdzą się w każdej firmie, muszą one być dostosowane do ryzyka i potrzeb każdego przedsiębiorstwa. Aby dowiedzieć się, jakie są to potrzeby Twojej firmy, przeprowadź ocenę ryzyka, która obejmie każdy aspekt miejsca pracy i nawyki zawodowe pracowników.

Dokładna ocena ryzyka ujawni największe zagrożenia dla firmy i wskaże, którzy pracownicy są najbardziej narażeni na ryzyko. Następnie osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo pracowników mogą rozpocząć wdrażanie środków kontroli w celu usunięcia lub przynajmniej zminimalizowania ryzyka.

Unikanie ryzyka jest jednak niemożliwe, jeśli sami pracownicy nie są świadomi jego istnienia i środków, które są stosowane, aby mu zapobiec. Problemem, z którym boryka się wiele firm, jest jednak zaangażowanie pracowników w kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy, ponieważ napięte harmonogramy sprawiają, że bezpieczeństwo schodzi na dalszy plan.

Aby zachęcić pracowników do przestrzegania polityki bezpieczeństwa i higieny pracy w firmie, należy zastanowić się, jaka metoda szkolenia będzie dla nich odpowiednia. Na przykład, wysłanie kogoś, kto preferuje samodzielną naukę na kurs w klasie nie zapewni najlepszego poziomu zaangażowania.

Zapoznaj się z różnymi dostępnymi szkoleniami, takimi jak sesje na miejscu lub kursy online, aby znaleźć takie, które odpowiada rodzajom ryzyka występującym w Twojej firmie i preferencjom pracowników.

Plan działania

Zanotuj wszystko. Wszystkie szczegóły oceny ryzyka należy zachować w formie pisemnej, a także pełną listę wszystkich urazów i incydentów w przeszłości. Nie zapomnij również o rejestrowaniu zdarzeń potencjalnie wypadkowych, ponieważ mogą one pomóc w zapobieganiu rzeczywistym urazom w przyszłości.

Powinieneś również szczegółowo opisać procedury postępowania w przypadku takich zdarzeń jak pożar w miejscu pracy. Plan ten powinien być przewodnikiem krok po kroku, który każdy pracownik mógłby przeczytać i zastosować w sytuacji awaryjnej.

Postaraj się, aby pracownicy nie musieli się angażować w działania związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Na przykład, zamiast organizować formalne spotkania dotyczące bezpieczeństwa w celu przedstawienia każdego nowego pomysłu, rozważ stworzenie forum internetowego, na którym można umieszczać wiadomości i dokumenty, o których pracownicy wiedzą, że mogą je znaleźć w dowolnym momencie.

Niech to będzie kultura

Zaangażowanie pracowników pochodzi z góry. Pokaż, że cenisz sobie zdrowie i bezpieczeństwo pracowników i aktywnie wprowadzasz środki mające na celu ich ochronę, a pracownicy chętniej zaangażują się w wykonywane przez Ciebie zadania.

Zachęcaj pracowników do odegrania swojej roli w dążeniu do zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy w firmie, oferując im kursy szkoleniowe w zakresie pierwszej pomocy i pozwalając im zgłaszać się na ochotnika do pełnienia takich obowiązków, jak np. pełnienie funkcji inspektora ochrony przeciwpożarowej w biurze.

Pracownicy mają motywację do udziału w działaniach na rzecz zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy, ponieważ mogą mieć wpływ na sposób wykonywania codziennych zadań. Upewnij się więc, że słuchasz, a tam, gdzie to możliwe, reagujesz na ich odczucia, aby zachęcić ich do dalszego zaangażowania.

Nie tylko ludzie przyczyniają się do tworzenia pozytywnej kultury bezpieczeństwa i higieny pracy. Twoje miejsce pracy również powinno odzwierciedlać Twoje podejście do bezpieczeństwa. Oznacza to, że powinno być uporządkowane i zorganizowane, aby uniknąć najczęstszych urazów w miejscu pracy, takich jak niebezpieczeństwo potknięcia się czy upadek przedmiotów.

Używaj etykiet, aby delikatnie przypominać o typowych zagrożeniach, takich jak ostre przedmioty lub sprzęt osiągający wysokie temperatury. Możesz nawet zaoferować przydatne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa, przygotowując plakaty na temat utrzymania prawidłowej postawy przy biurku i bezpiecznego podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Przegląd i poprawa

Bezpieczeństwo i higiena pracy to nie jest coś, co można odhaczyć na liście rzeczy do zrobienia. Cały czas pojawiają się nowe zagrożenia, dlatego należy regularnie przeglądać plany, aby upewnić się, że są one skuteczne w obliczu nowych zagrożeń.

Wykorzystaj dziennik zdarzeń, aby sprawdzić, czy występują regularne lub powtarzające się incydenty. Powinno to ujawnić słabe punkty obecnego planu, które należy odświeżyć. Innym sposobem na sprawdzenie skuteczności jest przeprowadzenie ćwiczeń na wypadek sytuacji kryzysowych, aby sprawdzić, czy pracownicy prawidłowo stosują się do procesów firmowych.

Wreszcie, poproś o informacje zwrotne. Jeśli coś nie działa, dowiedz się od samych pracowników, jakie kroki możesz podjąć, aby ułatwić im pracę. Istnieje prawdopodobieństwo, że wiedzą oni więcej o praktycznych aspektach Twojego planu, ponieważ sami go opracowali.

O autorze: Chris Pendrey jest Menedżerem SHEQ w Dziale Strukturalnym w Actavo Direct, pracując w różnych rolach w firmie od 2013 roku. Chris jest wielkim zwolennikiem "bezpieczeństwa behawioralnego" i poświęca się temu, aby pod koniec każdego dnia pracownicy bezpiecznie wracali do domu, do swoich rodzin.

Podziel się tym wpisem:

Udostępnij na LinkedInUdostępnij na TwitterzePodziel się na FacebookuPodziel się na WhatsAppUdostępnij na Email