Post

Postępowanie z przerażającym wykupem

Jest to sytuacja aż nazbyt typowa. Twój kandydat akceptuje ofertę, są podekscytowani nową pracą i idą do swojego szefa, aby zrezygnować. Następnie..... BUY-BACK dzieje.

Zawsze gorący temat, buy-back jest koszmarem, kiedy to się dzieje, ale jest to również jeden z potencjalnych pułapek procesu zarządzania ofertą, że możemy łatwo głowy przed nim, zanim się dzieje. Buy-back to coś, co musimy przewidzieć i na co musimy być gotowi.

Buy-back to proces, w którym kandydat otrzymuje od swojego obecnego pracodawcy kontrofertę za pozostanie w firmie w momencie rezygnacji. Jest to bardzo powszechne zjawisko, które powinno być dokładnie omówione z kandydatem od samego początku relacji i ponownie podczas procesu informacji zwrotnej.

Musisz dotrzeć do sedna tej kwestii podczas rozmowy wstępnej i kolejnych rozmów. Powinna to być naturalna rozmowa wynikająca z powodów, dla których kandydat chce się przenieść.

Ważne jest dla nas, aby zrozumieć, jak kandydat uważa, że jego pracodawca poradzi sobie z rezygnacją i jak na nią zareaguje. To może być czysta zgadywanka w ich imieniu, ale może też wynikać z doświadczenia, co się stało, gdy inni zrezygnowali przed nimi.

Tak czy inaczej, każemy im to przemyśleć.

Pamiętaj, że rezygnacja to poważna sprawa

Rezygnacja z roli może być bardzo stresująca dla wielu osób i może wiązać się z wieloma mieszanymi uczuciami (zwłaszcza w przypadku młodszych kandydatów, którzy wcześniej nie zmieniali stanowiska).

Należy zawsze coaching kandydata przez rezygnacji, i pomóc im pamiętać wszystkie pozytywne powody, aby przejść dalej.

Większość ludzi nie odchodzi ze swojej obecnej roli dla pieniędzy; zazwyczaj istnieje głębszy, bardziej skoncentrowany na karierze powód, np. awans, możliwość, różnorodność itp. Jeśli kandydat chce po prostu więcej pieniędzy, to najlepszą rzeczą, jaką może zrobić, to zacząć od poproszenia pracodawcy o podwyżkę!

Rzeczywistość odkupu

Kiedy kandydat rezygnuje z pracy, powoduje to u jego bezpośredniego przełożonego/pracodawcy krótko-, a czasem średnioterminowy problem, a często także uczucie paniki. Najszybszym i najtańszym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest zaoferowanie kandydatowi podwyżki wynagrodzenia.

Jeśli kandydat odejdzie, zwykle trzeba będzie zrekrutować jego następcę (co wymaga czasu i opłat rekrutacyjnych), a także poradzić sobie z dodatkowym obciążeniem pracą w międzyczasie. Należy pamiętać, że znalezienie i rozpoczęcie pracy zastępcy trwa zwykle dłużej niż okres wypowiedzenia obowiązujący odchodzącego.

Kilka pomocnych punktów do rozważenia

Oto kilka punktów, które mogą okazać się pomocne, aby zrobić / rozważyć, gdy pomaga kandydatowi radzić sobie z buy-back.

  • Wykup jest prawdopodobnie reakcją na krótkotrwały kryzys kadrowy, a nie odzwierciedleniem przyszłych perspektyw zawodowych.
  • Badania pokazują, że większość kandydatów, którzy pozostają u obecnego pracodawcy w takich okolicznościach, wraca do niego w ciągu roku lub krócej, ponieważ ich prawdziwe powody odejścia nie uległy zmianie.
  • Jeśli ich firma doceniła Twoją pracę wcześniej, to nie będzie potrzebowała takiej groźby jak rezygnacja, aby zaoferować podwyżkę wynagrodzenia/ nową rolę itp.
  • Mogą zostać naznaczeni jako nielojalni.
  • Te same rzeczy, które były złe w pracy będą nadal istnieć - wynagrodzenie jest tylko jednym z elementów.
  • Kiedy nadejdzie termin kolejnej oceny, mogą zostać pominięci, ponieważ już otrzymali podwyżkę.
  • Pozostanie w firmie może być łatwym wyjściem, ale czy to jest to, czego naprawdę chcą?