Post

Czy AI daje rekruterom przewagę konkurencyjną?

Nowoczesna technologia pozwoliła na zautomatyzowanie systemów i uproszczenie procesu pozyskiwania najlepszych talentów. Przy ogromnej ilości zmian zachodzących w świecie HR i rekrutacji, zarówno rekruterzy jak i specjaliści HR muszą inwestować w technologię, aby pozostać na bieżąco. Nasze procesy i wykorzystanie technologii nadal pomóc nam w nie tylko znalezienie talentu, ale także nas do skoncentrowania się na szerszym obrazie - co pracownicy i całe działy rentowne i produktywne. HR nie jest jedyną branżą, która dostrzega ten trend.

Około 72% kadry zarządzającej przewiduje, że AI będzie oferować znaczące korzyści biznesowe w najbliższej przyszłości. Rekruterzy wykorzystali różne narzędzia AI i automatyzacji, aby zwiększyć swoją produktywność o 3,7 razy. AI i automatyzacja pomagają również zmniejszyć ilość przyziemnych i administracyjnych zadań w celu zwiększenia produktywności. Średnio rekruter może spędzić od 30% do 40% czasu na sortowaniu życiorysów i wprowadzaniu danych kandydatów do systemu śledzenia kandydatów (ATS), zamiast na nawiązywaniu kontaktu z kandydatami. Pomyśl tylko, jak pozytywny wpływ na doświadczenie kandydata miałoby uwolnienie całego tego czasu i poświęcenie go na pozycjonowanie kandydatów oraz usprawnienie innych procesów HR.

A to nie wszystko, co można by poprawić.

Na przykład, podczas procesu screeningu, technologia AI wykorzystuje serię pytań na etapie aplikacji, aby określić, czy kandydat jest dopasowany.

Chociaż istnieje wiele sposobów, w jakie AI i automatyzacja mogą uprościć proces zatrudniania, nie zastąpią one całkowicie rekruterów. Kandydaci nadal potrzebują interakcji z ludźmi. Odpowiednie oprogramowanie AI pomoże osiągnąć więcej w tym samym czasie, pozostawiając specjalistom ds. pozyskiwania talentów zadanie zapewnienia dopasowania kulturowego i określenia przyszłego potencjału napływających talentów.

W rzeczywistości, sami rekruterzy dostrzegają pozytywne efekty AI i automatyzacji. Niedawne badania wykazały, że połowa rekruterów (49%) dobrze ocenia wpływ tego oprogramowania na ich pracę, podczas gdy ponad 80% kadry zarządzającej "przygląda się z uwagą" i postrzega AI jako strategiczną szansę. Jest to ogromne osiągnięcie, jeśli chodzi o ostateczne zintegrowanie wykorzystania tej pomocnej technologii. Dlaczego? Ponieważ, pomimo negatywnych opinii krążących po branży, AI i automatyzacja NIE są wrogiem. Ten rozwijający się biznes, który według prognoz do 2020 roku będzie wart 47 miliardów dolarów, jest sposobem na to, aby pomóc pracownikom na całym świecie (zwłaszcza rekruterom) pracować mądrzej, a nie ciężej.

Poznaj kluczowe obszary, w których rekruterzy i organizacje czerpią korzyści z AI i automatyzacji:

  • 75% rekruterów uważa, że automatyzacja pozwoliła im na szybsze wykonywanie rutynowych zadań.
  • 68% rekruterów twierdzi, że automatyzacja pozwoliła im odzyskać czas, który mogliby poświęcić na zadania o większej wartości.
  • 50% rekruterów twierdzi, że automatyzacja pozwoliła na lepszą obsługę klientów i kandydatów.
  • Firmy, które jako pierwsze zaczęły korzystać z oprogramowania do rekrutacji opartego na sztucznej inteligencji, zauważyły, że ich koszt na ekran zmniejszył się o 75%, przychody na pracownika wzrosły o 4%, a rotacja pracowników spadła o 35%.
  • Liczby nie kłamią, AI i automatyzacja to przyszłość HR i rekrutacji, zwłaszcza, że 57% firm korzysta z chatbotów, a 15% liderów HR twierdzi, że sztuczna inteligencja i automatyzacja już teraz mają wpływ na ich plany dotyczące miejsca pracy.

Jednak pomimo tych korzyści i przyszłych celów, wiele firm nadal nie jest przekonanych do tego rozwiązania.

Organizacje, które są na pokładzie z AI i automatyzacją, będą musiały nadrobić zaległości raczej wcześniej niż później, w przeciwnym razie ryzykują, że zostaną w tyle. W tej branży bycie w tyle oznacza utratę świetnych kandydatów na rzecz konkurencji.

A jeśli obawiasz się, że Twój zespół może nie docenić nowego narzędzia AI lub automatyzacji, weź pod uwagę, że 72% rekruterów uważa, że ich podejście do zatrudniania musi ewoluować wraz z upowszechnianiem się AI i automatyzacji. Wielu z nich dostrzega AI na horyzoncie i przygotowuje się do adaptacji.

Skorzystaj z naszej infografiki poniżej, aby dowiedzieć się więcej na temat branży AI i automatyzacji.

O autorze: Aida Fazylova jest CEO i założycielką XOR.ai oraz byłym rekruterem. Założyła XOR, aby pomóc rekruterom skupić się na zatrudnianiu i planowaniu strategicznym, które wiąże się z byciem rekruterem. Aida wcześniej pracowała w rekrutacji IT i zarządzaniu projektami przez ponad sześć lat.

Podziel się tym wpisem:

Udostępnij na LinkedInUdostępnij na TwitterzePodziel się na FacebookuPodziel się na WhatsAppUdostępnij na Email