Post

Dlaczego kreatywne wykorzystanie przestrzeni sprawia, że środowisko pracy staje się bardziej zwinne

Kreatywne pomysły na uczynienie środowiska pracy coraz bardziej zwinnym cały czas się rozwijają. Widzimy, jak klienci ulepszają swoje miejsca pracy i przyczyniają się do budowania relacji z pracodawcami zarówno poprzez tworzenie zupełnie nowych biur, jak i poprzez wprowadzanie nowych pomysłów do obecnych przestrzeni.

Wprowadzenie zwinności do miejsca pracy nie musi oznaczać całkowitego przeprojektowania, ogromnych budżetów czy czekania, aż nadejdzie czas na przeprowadzkę do nowej siedziby. Badania pokazują, że aż 60 procent tradycyjnej powierzchni biurowej może być niewykorzystane w danym dniu. Oznacza to, że wiele firm będzie miało okazję zastanowić się, w jaki sposób można lepiej wykorzystać zmarnowaną przestrzeń, a czasami najbardziej innowacyjne pomysły powstają bez żadnego budżetu.

Czym są zwinne środowiska pracy?

Zwinne miejsca pracy są zaprojektowane tak, aby zapewnić pracownikom elastyczność w zakresie miejsca i sposobu pracy. Oferują one szereg różnych przestrzeni, pozwalając pracownikom pracować tam, gdzie czują się najbardziej produktywni i zainspirowani, lub tam, gdzie najlepiej pasuje do zadania, które muszą wykonać. Jest to odejście od tradycyjnego układu biura, w którym pracownicy spędzają większość dnia pracy przy tym samym biurku.

Rodzaje elastycznych przestrzeni obejmują: strefy do pracy prywatnej i rozmów telefonicznych, przestrzenie do pracy zespołowej i burzy mózgów, miejsca do spotkań formalnych i nieformalnych, wybór tradycyjnych biurek lub alternatywnych sof, poduszek lub biurek stojących oraz miejsca do siedzenia na planie otwartym, gdzie mogą siedzieć razem pracownicy z różnych działów i poziomów. Do tego miejsca do spożywania posiłków, relaksu, zabawy i spotkań towarzyskich w ciągu dnia pracy.

Jakie są korzyści biznesowe?

Istnieje wiele potencjalnych korzyści płynących z tworzenia zwinniejszych środowisk pracy. Zgromadzenie pracowników w bardziej otwartych i sprzyjających współpracy przestrzeniach może przyczynić się do poprawy komunikacji w całej firmie. Może to zachęcić do innowacji, zwiększyć widoczność przywództwa i nadać ton kulturze firmy, która wykorzysta przestrzeń roboczą w najlepszy możliwy sposób.

Może to przynieść korzyści dla wyniku końcowego poprzez zwiększenie wydajności i mieć pozytywny wpływ na samopoczucie pracowników, zwiększenie zaangażowania i zmniejszenie absencji chorobowej. Wszyscy wiemy, że zbyt długie siedzenie przy biurku nie jest korzystne dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego, a bardziej przyjazne środowisko pracy może zachęcić ludzi do wstawania i poruszania się, robienia odpowiednich przerw i nawiązywania kontaktów towarzyskich.

Środowisko pracy jest również kluczowym czynnikiem w określaniu marki pracodawcy, która przyciągnie i zatrzyma pracowników wysokiego kalibru. Zwinne przestrzenie okazują się szczególnie popularne wśród organizacji poszukujących utalentowanych millenialsów, ponieważ ten rodzaj środowiska pracy jest szczególnie atrakcyjny dla tego pokolenia.

Kluczowe kwestie

Nie ma jednego uniwersalnego podejścia do tworzenia zwinnego środowiska pracy, należy zastanowić się, co będzie dobrze pasować do każdej organizacji, jej kultury i potrzeb biznesowych.

Zwinne miejsca pracy dobrze sprawdzają się w firmach, w których istnieje już pozytywne podejście do elastycznej pracy i koncentracja na osiąganych wynikach, a nie na czasie spędzanym w biurze. Pracownicy mogą nie wychodzić z budynku, ale jeśli istnieje historyczna kultura prezenteizmu, mogą nadal obawiać się, że jeśli nie siedzą przy swoim biurku, to "będą postrzegani jako wykonujący swoją pracę". Organizacje, które już stosują elastyczne praktyki pracy, częściej dysponują technologią umożliwiającą pracę w różnych miejscach w biurze.

Jeśli wprowadzenie kreatywnych zmian w środowisku pracy oznacza odejście od bardzo tradycyjnego układu i sposobu pracy, należy dokładnie rozważyć, jaki wpływ może to mieć na pracowników. Podobnie jak w przypadku każdego elementu zmiany, prawdopodobnie wywoła ona obawy wśród pracowników, niezależnie od tego, czy będą to obawy związane z potencjalną utratą miejsca przy biurku, obawy związane z korzystaniem z nowych technologii, czy też obawy o to, jak wpłynie to na codzienne życie i kulturę biurową, do której są przyzwyczajeni.

Upewnij się, że liderzy zgadzają się na wszelkie potencjalne kreatywne zmiany, aby starsi koledzy mogli dawać przykład i pozytywnie wypowiadać się o tym, co się robi i jakie są ich nadzieje, że przyniesie to korzyści wszystkim. Zaangażuj pracowników w ten proces i poproś ich o pomysły i opinie. Mogą oni pomóc w zidentyfikowaniu typów przestrzeni, które byłyby najbardziej doceniane i robiłyby dla nich różnicę. Są w stanie najlepiej podzielić się tym, czego ich zdaniem może brakować w obecnym środowisku, niezależnie od tego, czy jest to tętniący życiem i stymulujący obszar do burzy mózgów, czy też cicha przestrzeń, w której pracownicy mogą wybrać miejsce pracy, jeśli chcą się skupić przy minimalnym rozproszeniu uwagi. Na przykład, jeden z naszych klientów zapytał pracowników, jak chcieliby, aby została wykorzystana wolna sala szkoleniowa. Komitet pracowniczy otrzymał budżet na jej wyposażenie i teraz zespół ma miejsce, w którym może oderwać się od swoich biurek i robić odpowiednie przerwy, ze stołem bilardowym, lodówką na napoje i poduszkami do siedzenia.

Podziel się tym wpisem:

Udostępnij na LinkedInUdostępnij na TwitterzePodziel się na FacebookuUdostępnij na WhatsAppUdostępnij na Email