Post

Czy powinieneś aplikować do firmy, która Cię odrzuciła?

Otrzymanie odpowiedzi "dzięki, ale nie dziękuję" od firmy, w której miałeś nadzieję pracować, nigdy nie jest łatwe. Może to sprawić, że niektóre osoby poszukujące pracy będą rozgoryczone lub oburzone, co jest zrozumiałe. Jednak w wielu przypadkach może się okazać, że nie byłeś odpowiedni dla tej konkretnej oferty, ale może się okazać, że dobrze pasujesz do stanowiska, które będzie dostępne w przyszłości. W takim przypadku, czy warto przełknąć dumę i złożyć podanie ponownie? Oto kilka punktów do rozważenia:

Jak wyglądał proces rozmowy kwalifikacyjnej?

Czy firma postawiła sobie za cel jak najszybsze przejście przez proces zatrudniania? Czy rozmowy kwalifikacyjne były zwięzłe i warte Twojego czasu? Chcesz pracować dla firmy, która szanuje czas potencjalnych pracowników, więc przeanalizowanie tego jest ważne.

Jak poinformowano Cię, że nie dostałeś pracy?

Ponownie, szacunek jest ważny. Firma powinna była poświęcić czas, aby zadzwonić lub wysłać e-mail, aby poinformować Cię o obsadzeniu stanowiska. Jeśli pozwolili ci zadawać pytania lub uzyskać informację zwrotną na temat tego, dlaczego nie dostałeś pracy, jest to jeszcze bardziej imponujące. Jeśli jednak dowiedziałeś się o tym miesiące później, kiedy zobaczyłeś, jak znajomy znajomego pisze o swojej nowej pracy (tej, o którą się ubiegałeś) na Twitterze, możesz rozważyć ponowne złożenie wniosku.

Jeśli zdecydujesz, że chcesz ponownie aplikować do tej samej firmy, oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci uniknąć niezręczności:

  • Popraw swoje CV: Nawet jeśli zakładasz, że menedżer zatrudniający usłyszał wszystko o Twoich umiejętnościach i możliwościach, nadal chcesz poprawić swoje CV tak, aby miało zastosowanie do otwartego stanowiska.
  • Weź sobie do serca wszelkie informacje zwrotne przed ponownym złożeniem aplikacji: Jeśli rekruter zasugerował, abyś nauczył się dodatkowych umiejętności lub poprawił się w pewnych obszarach, upewnij się, że wziąłeś to sobie do serca przed ponownym złożeniem aplikacji. Jeśli dojdzie do kolejnej rozmowy kwalifikacyjnej, zwróć uwagę na to, co udało Ci się poprawić.
  • Gdy otrzymasz odmowę, bądź łaskawy: Być może lepiej jest napisać nieprzyjemnego e-maila z informacją, że straciłeś świetnego pracownika, ale palenie mostów jest ryzykownym posunięciem, szczególnie jeśli pracujesz w małej branży. Podziękuj menedżerowi za poświęcony czas i daj mu do zrozumienia, że chciałbyś być brany pod uwagę przy obsadzaniu otwartych stanowisk w przyszłości. W ten sposób, jeśli będziesz się starać o pracę, będą mieli o Tobie tylko pozytywne wrażenie.

Ponowne aplikowanie do firmy, która wcześniej Cię odrzuciła, nie jest niczym wstydliwym. W wielu przypadkach odrzucenie nie miało nic wspólnego z Tobą jako osobą. Mogło się sprowadzić do tego, że inny kandydat miał po prostu większe lub inne doświadczenie. Dlatego ponowne ubieganie się o inną rolę w tej samej firmie może być mądrym posunięciem. Ważne jest jednak, aby upewnić się, że poprawisz swój życiorys i dokonać wszelkich niezbędnych zmian, aby uczynić siebie jak silnym kandydatem, jak to możliwe za drugim razem.