Post

Jak rozpoznać i odsunąć toksycznych menedżerów

Toksyczne przywództwo to poważny problem w świecie biznesu. Pomimo ogromnego wzrostu zainteresowania kulturą firmy w ostatnich latach, toksyczni menedżerowie wciąż istnieją. Są oni złymi jabłkami, które mają szkodliwy wpływ na zatrzymanie pracowników i ich produktywność. Przede wszystkim jednak, toksyczni menedżerowie niszczą dobrą tkankę firmy.

Coraz częściej uznaje się, że dobra kultura firmy jest niezbędna dla produktywności i rozwoju. Nowy raport breatheHR, dostawcy oprogramowania dla mniejszych i średnich firm, wykazał, że zła kultura organizacyjna kosztuje brytyjską gospodarkę zawrotną sumę 23,6 miliarda funtów rocznie. Raport "The Culture Economy" wykazał, że aż jedna trzecia brytyjskich pracowników odeszła z pracy z powodu złej kultury organizacyjnej. Z drugiej strony, ta sama firma przeprowadziła również badania w celu znalezienia 25 najlepszych liderów kultury w MŚP.

Dlaczego więc toksyczni menedżerowie są tak popularni? Właściciele firm są winni przymykania oka na toksycznych menedżerów, a niektórzy nawet aktywnie ich zatrudniają i promują. Spustoszenie, jakiego dokonują, jest często wybaczane, ponieważ ich bezpośredni sukces mierzy się w sprzedaży. Toksyczni szefowie często kierują się wynikami, nie rozumiejąc wpływu swojego zachowania w dłuższej perspektywie.

Zatrudnianie tego rodzaju menedżerów jest krótkowzroczną i krótkoterminową strategią. W dłuższej perspektywie, toksyczni menedżerowie mogą zniszczyć organizację.

Usunięcie toksycznego pracownika to jedno, ale co zrobić jako lider, jeśli problemem jest jeden z lojalnych menedżerów?

Jak rozpoznać toksycznego menedżera

Większość toksycznych szefów nie ma pojęcia, że w ogóle ma problem (choć niektórzy z nich z dumą manipulują pracownikami). Większość uważa, że sposób, w jaki zarządza pracownikami i to, co robi, jest najlepsze dla firmy.

Jednak źli menedżerowie mogą wyrządzić nieodwracalne szkody w Twojej firmie, utrudniając pracownikom pracę i powodując stres. Pierwszym krokiem do pozbycia się toksycznych zachowań z Twojej firmy jest rozpoznanie, że problem w ogóle istnieje. Oto 11 oznak toksycznego zachowania, na które musisz uważać:

 1. Słabe umiejętności trenerskie - frustracja podczas uczenia pracowników nowych umiejętności
 2. Mikromanagment
 3. Brak współczucia i umiejętności społecznych
 4. Zachowanie antyspołeczne
 5. Nie przejmuje się pomaganiem pracownikom w rozwoju
 6. Przypisywanie sobie zasług za całą pracę
 7. Obwinianie innych za ich błędy
 8. Nigdy się nie myli!
 9. Obraża lub ośmiesza innych
 10. Nie chce słuchać pomysłów
 11. Plotkowanie i obgadywanie innych za ich plecami

Zrozum, dlaczego ktoś jest toksyczny

Toksyczni menedżerowie zazwyczaj należą do jednej z trzech kategorii: narcyz, dyktator lub osoba nieodpowiednia. Zrozumienie, w jaki sposób działa toksyczny menedżer, jak postrzega świat i co go motywuje, pomoże Ci wpłynąć na jego zachowanie. Menedżer działający z poczucia nieadekwatności może być w stanie się zmienić, jeśli otrzyma odpowiednie wsparcie i szkolenie.

Zmiana zakorzenionych zachowań może być jednak niezwykle trudna, dlatego nie wszyscy toksyczni menedżerowie przejdą na nasz sposób myślenia. W takim przypadku jedynym wyjściem może być zwolnienie takiej osoby.

Jak toksyczny menedżer wpływa na Twój biznes

Ignorując toksycznego menedżera, z pewnością szkodzisz swojemu biznesowi. Toksyczni menedżerowie wpływają na Twoich pracowników i ich produktywność o wiele bardziej niż myślisz. Co ważne, toksyczni menedżerowie są szkodliwi dla całej kultury organizacyjnej. Oto, co może zrobić toksyczny menedżer:

 • Zniszczyć morale
 • Utrudnia zatrzymanie pracowników
 • Zniechęca do współpracy
 • Ograniczenie wymiany informacji
 • Negatywny wpływ na samopoczucie emocjonalne pracowników
 • Zwiększają absencję i nieobecność w pracy.

Jak toksyczny menedżer wpływa na pracowników

Praca dla toksycznego szefa jest niezwykle stresująca. Może być upokarzająca, denerwująca i niszcząca dla pracowników, którzy czują się pozbawieni wsparcia i nękani. Złe nastawienie może być również zaraźliwe. Toksyczność rodzi toksyczność.

Pracownicy pracujący w toksycznym środowisku nie będą osiągać najlepszych wyników. Toksyczny menedżer może sprawić, że cały zespół będzie się czuł zły, zniechęcony, ostrożny i niezainteresowany wykonywaną pracą. To wszystko ma ogromny wpływ na produktywność, spójność zespołu i rozwój nowych pomysłów. Zły szef może mieć poważny wpływ na zdrowie psychiczne pracowników.

Jak pozbyć się toksyczności

Bez względu na to, jak lojalny był ktoś w Twojej firmie, jeśli jego zachowanie jest toksyczne, należy się tym zająć. Zignoruj problem, a poniesiesz konsekwencje w postaci spadku produktywności i utraty dobrych pracowników.

Pierwszym krokiem jest konfrontacja z tą osobą. Należy podejść do tego w spokojny i nieagresywny sposób. Udokumentuj zachowanie, zasugeruj zmiany i wspieraj ich we wprowadzaniu zmian. Oto kilka proaktywnych rzeczy, które możesz zrobić, aby pozbyć się toksyczności:

 • Bądź proaktywny w wykrywaniu i radzeniu sobie z dysfunkcyjnymi zachowaniami
 • Zatrudnij zewnętrznych trenerów, aby poprawić zachowanie menedżerów
 • Zapewnij pracownikom szkolenie na temat konfliktów
 • Przeanalizuj procedurę składania zażaleń, aby pracownicy czuli, że mogą bezpiecznie na nie donosić
 • Zaoferuj szkolenie na temat toksyczności w całej firmie

Zrozum swoich menedżerów i swoich pracowników i wspieraj ich. Tworzenie pozytywnej kultury organizacyjnej firmy jest drogą do sukcesu.

O autorze: Mike James jest doświadczonym pisarzem biznesowym specjalizującym się w tematyce HR, technologii i cyberbezpieczeństwa. W tym ostatnim zakresie współpracował z wieloma wiodącymi publikacjami zarówno online, jak i drukowanymi - takimi jak StaySafeOnline, GlobalSign, Tech London i wiele innych.

Podziel się tym wpisem:

Share on LinkedInUdostępnij na TwitterzeShare on FacebookUdostępnij na WhatsAppUdostępnij na Email