Post

7 sposobów na wspieranie pracowników z zaburzeniami psychicznymi

Każdy z nas ma zdrowie psychiczne i czasami, podobnie jak zdrowie fizyczne, może ono ulec pogorszeniu. Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne - i dbanie o nasze niewidzialne dolegliwości wymaga takiego samego poziomu intencjonalności jak w przypadku widocznej choroby. Ale co powinni zrobić menedżerowie, aby upewnić się, że dbają o zdrowie psychiczne swoich pracowników?

Według MIND jeden na sześciu z nas zgłasza doświadczanie powszechnych problemów ze zdrowiem psychicznym (takich jak lęk i depresja) w danym tygodniu, ponieważ poruszamy się po niskich i nieoczekiwanych rzeczach w życiu. Doświadczamy negatywnych emocji wynikających z takich sytuacji jak rozpad związków, żałoba, presja i stres w pracy, które mogą mieć ogromny wpływ na nasze samopoczucie emocjonalne.

Często, kiedy myślimy o złym stanie zdrowia psychicznego, myślimy o takich schorzeniach jak schizofrenia i choroba dwubiegunowa, lub kliniczna depresja i zespół stresu pourazowego (PTSD), i podczas gdy te przypadłości dotykają niektórych w miejscu pracy, dla zdecydowanej większości z nas termin ten często oznacza wahania naszego dobrostanu emocjonalnego. Rolą menedżerów jest upewnienie się, że pracownicy czują się komfortowo w swoim miejscu pracy i są częścią zespołu, nawet jeśli cierpi na tym ich zdrowie psychiczne.

Menedżerowie muszą być proaktywni, jeśli chodzi o zarządzanie i wspieranie pracowników z problemami zdrowia psychicznego, więc oto kilka kroków, które należy podjąć, gdy zaczynasz dostrzegać pierwsze oznaki, że pracownik zmaga się z presją codziennego życia:

1. Rozpocznij szczery i otwarty dialog

Zauważyłeś zmianę w ich zachowaniu. Być może stał się drażliwy lub wycofany, albo obniżył się standard jego pracy. Nie dotrzymują terminów tak jak kiedyś. Po pierwsze: rozpocznij szczerą rozmowę. "Zauważyłem, że ostatnio nie jesteś sobą, czy wszystko w porządku? Czy jest coś, co zaprząta ci głowę?". Każdy ma wrodzoną potrzebę, aby czuć się zauważonym, znanym i docenionym, a Twoje dotarcie do niego jako jego menedżera, aby zaangażować go szczerym "jak się naprawdę masz?", będzie komunikować prawdziwą troskę i możliwość bycia wysłuchanym. Zacznij od miejsca, w którym znajduje się dana osoba, wysłuchaj jej i zapytaj, czego potrzebuje.

2. Regularnie się spotykaj

Wyrób sobie nawyk sprawdzania, jak radzą sobie Twoi pracownicy - nie tylko pod względem zdolności do pracy - ale także tego, co jeszcze może wpływać na nich wewnętrznie lub jak radzą sobie w innych obszarach życia. Ustanowienie otwartych linii komunikacyjnych, i to regularnie, stworzy niesamowity fundament zaufania, więc jeśli pracownicy będą przechodzić przez niepokojące sytuacje, które wpływają na ich zdrowie psychiczne, będą wiedzieli, że mogą się do ciebie zwrócić bez zażenowania czy wstydu. Poznanie swoich pracowników pomoże ci rozpoznać, kiedy coś jest nie w porządku i będziesz mógł zaoferować wsparcie przy najbliższej okazji. Dobrze jest promować ideę, że mówienie o uczuciach nie jest oznaką słabości; jest to część brania odpowiedzialności za swoje samopoczucie i robienia wszystkiego, co w naszej mocy, aby pozostać zdrowym.

3. Przeanalizuj zdolność do pracy

Napięcie emocjonalne wynikające z problemów pozazawodowych może oznaczać, że współpracownik nie jest w stanie funkcjonować i wykonywać zadań na takim samym poziomie jak wcześniej, dlatego należy okazać mu łaskę i skupić się na tym, co może osiągnąć, a nie na tym, czego nie może. Jako menedżer liniowy omów i wprowadź korekty w obciążeniu pracą i bądź otwarty na kreatywność w zakresie tego, co mogą zrobić.

Oczywiście, nie proponuj tego, co nie jest możliwe zgodnie z polityką firmy, ale upewnij się, że dokonano rozsądnych dostosowań, tak aby jak najmniej barier stało na drodze do powrotu do zdrowia. Może to obejmować zmianę godzin pracy lub schematu pracy, zapewnienie miejsca na przerwę w pracy, modyfikację wskaźników absencji chorobowej i celów wydajności. Wzgląd na sytuację danej osoby jest bardzo ważny i w dłuższej perspektywie przyczyni się do zwiększenia lojalności pracowników. Uprzejmość, gdy ktoś przechodzi przez głębokie wody emocjonalne, nie jest łatwo zapomniana.

4. Zachowaj papierowy ślad

Dobrym pomysłem jest zapisywanie tego, co wspólnie ustaliliście, więc jeśli dojdzie do zmiany personelu, Twój następca będzie mógł łatwo zorientować się, jak radzi sobie pracownik. Ważne jest również, aby regularnie sprawdzać wszelkie poprawki i w razie potrzeby wprowadzać zmiany. Plan odnowy biologicznej i powrotu do zdrowia" jest doskonałym sposobem na określenie czynników wyzwalających, znaków ostrzegawczych i informacji na temat tego, co pozwoli danej osobie zachować dobre samopoczucie - co jest naprawdę pomocne, jeśli pojawiają się oznaki problemów emocjonalnych, dzięki czemu menedżerowie liniowi mogą proaktywnie wdrożyć działania zapobiegające eskalacji sytuacji. Ta ścieżka papierowa może być nieocenionym dowodem udzielonego wsparcia, jeśli będzie ono wymagane na późniejszym etapie.

5. Bądź elastyczny

Problemy ze zdrowiem psychicznym mogą się zaognić i wydawać trudne w danej chwili, ale często nie są one ciągłe, a raczej epizodami, w których ludzie potrzebują wsparcia, zanim w pełni wyzdrowieją i odzyskają równowagę.

6. Stwórz kulturę świadomości

Upewnij się, że niechęć nie ma miejsca na zasiew i wzrost - szczególnie wtedy, gdy inni mogą być zmuszeni tymczasowo przejąć większą odpowiedzialność, podczas gdy kolega wraca do zdrowia i podejmuje kroki w celu zarządzania swoim zdrowiem psychicznym poprzez poradnictwo, leki lub inne działania. Miejsce pracy musi być ukierunkowane na cel, ale to nie wyklucza bycia miejscem wspólnoty, gdzie współczucie dla pracowników jest również ważne.

7. Informuj, jakie usługi w zakresie zdrowia psychicznego są dostępne

Zachęcaj ludzi do szukania porad i wsparcia u swojego lekarza rodzinnego lub, jeśli Twoja organizacja posiada Program Pomocy Pracownikom, może on być w stanie zorganizować poradnictwo. Jako menedżer powinieneś szukać porady/wsparcia w organizacjach takich jak MIND lub u swojego wewnętrznego lekarza medycyny pracy, jeśli jest to wskazane.

Zdrowie psychiczne" nie musi być straszną frazą. Możliwe jest stworzenie kultury otwartości i wsparcia, szczególnie w przypadku omawiania uczuć, tak aby cokolwiek przechodzi personel i kiedykolwiek to się dzieje, nie musiało to mieć negatywnego wpływu na nich lub na firmę w dłuższej perspektywie.

O autorze: Paula Whelan jest specjalistką ds. Równości, Różnorodności i Włączenia w RightTrack Learning. Posiada rozległe doświadczenie w zakresie równości i różnorodności oraz praktyczne doświadczenie w planowaniu rozwoju inkluzywności organizacji poprzez strategie uczenia się, które rozwijają liderów, menedżerów i pracowników.

Podziel się tym wpisem:

Share on LinkedInUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na FacebookuUdostępnij na WhatsAppUdostępnij na Email